مقالات سایت

ژاپن به ائتلاف تحت امر آمریکا در خاورمیانه ملحق نمی‌شود


به منبع تیم سیاسی بلاگینا، به گفته از خبرگزاری رویترز، تارو کونو، دربار دفاع ژاپن سه‌شنبه در کنفرانس خبری مشترک با مارک اسپر، همتای آمریکایی خود گفت: ما سعی‌های دیپلماتیک استوار قدمی برای کاهش تنش به منظور ایجاد ثبات در این منطقه انجام خواهیم داد.

دربار دفاع ژاپن در پاسخ به پرسشی گفت، حدود ۹۰ درصد واردات نفت خام کانتریش از خاورمیانه و بیش از ۸۰ درصد از آن از طریق تنگه هرمز و دریای عمان است، بنابراین ضمانت ایمنی کشتیرانی در این آب‌ها در راستای منافع ژاپن است. با این حال او افزود، این منفعت فراتر از اعزام کشتی‌های گشت‌زنی نیرو‌های دفاع از خود به این منطقه برای جمع‌آوری اطلاعات نخواهد بود.

این دربار ژاپنی گفت: ما محدودیت‌هایی طبق قانون اساسی داریم، بنابراین در ابتکارعمل‌های آمریکایی یا اروپایی شرکت نخواهیم داشت، اما از نزدیک با آمریکا به عنوان متحدمان در ارتباط خواهیم بود.

در شب‌های گذشته، ژاپن دو هواپیمای شناسایی P-۳ اوریون لاکهید برای ماموریت یک ساله در دریای عمان، شمال دریای عرب و خلیج عدن اعزام کرد، در حالی که خلیج فارس و تنگه هرمز را حذف کرد. یک ناوشکن بعدا در ماه فوریه به این هواپیما ملحقوق خواهد شد. در بحبوحه یک سری حملات در سال گذشته به نفتکش‌ها در دریای عمان و تنگه هرمز، آمریکا خواستار تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی در این منطقه به بهانه ضمانت عبور دریایی امن برای کشتی‌های تجاری شد.