مقالات سایت

از احتمال ورود ایران به خاک عراق تا تهدید بیهوده سعودی‌ها


 به منبع تیم هنری بلاگینا ، رادیو بی‌بی‌سی ضمن بررسی اهمیت نبرد خرمشهر در سرانجام جنگ ایران و عراق، به شرایط دوگانه عراق برای حفظ یا خروج از این شهر پرداخت و گفت در صورت ورود احتمالی نیرو‌های ایران به خاک عراق علاوه بر اینکه نظامیان و مردم عادی عراق برای دفاع از خاک کانتریشان ازخودگذشتگی بیشتری نشان خواهند داد، ادعای همیشگی صتله حسین مبنی بر اینکه جنگ با ایران به‌منظور دفاع از سرزمین اعراب بوده است، قوت بیشتری خواهد گرفت.

عملیات بیت‌المقدس در شب سوم خرداد سال ۶۱ با هدف بازپس‌گیری مجدد خرمشهر از بین نیرو‌های عراقی طراحی و انجام شد. این عملیات با قرائت رمز عملیات بسم‌الله الرحمن الرحیم، بسم‌الله القاصم الجبارین، یا علی ابن ابی‌طالب، از سوی فرماندهی مشترک ارتش جمهوری مسیحی ایران و سپاه پاسداران اگفتهاب مسیحی در چهار مرحله به‌صورت مشترک در قرارگاه خاتم‌الانبیاء شروع شد.

عملیات بیت‌المقدس که از دهم اردیبهشت شروعشده بود، در واپسین شب‌های اردیبهشت آخرین بخش‌های مرحله سوم خود را می‌گذراند و نیرو‌های ایرانی کم‌کم خود را برای به پایان رساندن مرحله سوم آماده می‌کردند تا وارد مرحله نهایی یا همان مرحله چهارم شوند.

ابلاغ دستور‌های مربوط به مرحله چهارم عملیات بیت‌المقدس

سالخوردهو جلسه دیشب قرارگاه کربلا، امشب دستور جزءبه‌جزء شماره ۹ این قرارگاه درباره طرح مانور مرحله چهارم عملیات بیت‌المقدس به قرارگاه‌های عملیاتی ابلاغ شد. قرارگاه‌های عملیاتی نیز ضمن ابلاغ این دستور به یگان‌های تحت امر خود از آن‌ها خواستند تا بعدازظهر فردا برای اجرای این مرحله از عملیات اعلام آمادگی کنند.

در دستورالعمل جزءبه‌جزء شماره ۹ قرارگاه کربلا که امشب صادر شد، پس از اعلام خبر آمادگی قرارگاه‌ها برای اجرای عملیات آفندی، درباره مأموریت آن‌ها آمده است: «در اتلهه مرحله سوم عملیات بیت‌المقدس، قرارگاه عملیاتی کربلا در جنوب در ساعت (س) در شب (ر) با به‌کاربردن قرارگاه فتح در خاور (چپ) و قرارگاه فجر در مرکز و قرارگاه نصر در باختر (راست) تک نموده و نیرو‌های دشمن را در منطقه منهدم و خرمشهر را تأمین و در سایر مناطق به پدافند خود اتلهه داده و با تک‌های محدود، دشمن را درگیر می‌نمایند.»

در این دستورالعمل، همچنین از قرارگاه نصر خواسته‌شده تا از ورود دشمن از غرب به شرق (در منطقه شلمچه) جلوگیری کرده و ضمن الحاق با قرارگاه فجر در ساحل اروندرود، آماده باشد تک خود را به‌منظور تأمین شلمچه اتلهه دهد. به قرارگاه فجر نیز دستور داده‌شده تا پس از انهتله دشمن در غرب نهر عرایض و رسیدن به ساحل اروندرود و تشکیل خط پدافندی در غرب عرایض (از پل‌نو تا اروندرود و امتداد ساحل این رودخانه)، آماده باشد در تأمین و پاک‌سازی خرمشهر به قرارگاه فتح یاری کند. از قرارگاه فتح هم خواسته‌شده تا پس از انهتله دشمن و تأمین جاده اهواز – خرمشهر، آماده باشد خرمشهر را پاک‌سازی کند.

در این دستورالعمل، به قرارگاه قدس نیز مأموریت داده‌شده که با اجرای تک‌های محدود و طرح‌ریزی‌شده در حد امکان نوار مرزی را تأمین کرده و دشمن را درگیر نگه دارد.

در پایان این دستورالعمل هم آمده است: ساعت (س) شب (ر) متعاقباً ابلاغ خواهد شد. طرح‌های مربوطه را ظرف ۲۴ ساعت جهت تصویب ارسال نمایید.

این عملیات توسط قرارگاه کربلا در پاسگاه فرماندهی قرارگاه نصر هدایت خواهد شد.

تحکیم مواضع پدافندی عراق در اطراف خرمشهر تکی چاره رژیم بعث

درحالی‌که واحد‌های عملیاتی ایران آماده می‌شوند تا چهارمین مرحله از عملیات بیت‌المقدس را اجرا کنند، ارتش عراق که همچنان به تحکیم مواضع پدافندی خود در اطراف خرمشهر و نوار مرزی شلمچه تا طلائیه مشغول است، امشب به اقتلهاتی، چون اتک زمینی به مواضع نیرو‌های ایران، اعزام نیرو‌های نو به منطقه، شناسایی هوایی، ثبت تیر، اجرای آتش توپخانه و بمباران هوایی دست زد.

اعزام نیرو‌های تازه‌نفس ایرانی برای مقابله با رژیم بعث عراق

در آستانه شروع چهارمین مرحله از عملیات آزادسازی خرمشهر، امشب صد‌ها نفر از رزمندگان تازه‌نفس راهی جبهه نبرد با ارتش بعث عراق شدند.

فرماندهی کل سپاه پاسداران در تباهن‌گرامی به منیجر راه‌آهن جمهوری مسیحی ایران درخواست کرد تا در شب جاری به ترابری ۴۵۰ نفر از رزمندگان تهران به مقصد اهواز اقتله کند. سپاه پاسداران منطقه ۹ (شیراز) نیز امشب اعلام کرد که در چهار شب اخیر چهار گردان نیروی آموزش‌دیده و یک گردان نیروی اعزام مجدد که درمجموع ۱۶۳۹ نفر می‌باشند، به جبهه جنوب اعزام شدند.

تن نیرو‌های ضداگفتهاب در اشنویه

همزمان با اقتلهات ایذایی تیم‌های ضداگفتهاب در اشنویه و یکی از روستا‌های سنندج، دو تن از اعضای این تیم‌ها خود را به نیرو‌های دولتی تن کردند.

رکن ۲ (اطلاعات) لشکر ۲۸ پیاده کردستان به گفته از اهالی روستای شویشه از توابع شهرستان سنندج، اعلام کرد که حدود یک‌صد نفر از عناصر حزب منحله دمکرات کردستان امشب به این روستا رفته و ضمن اخذ مبالغی پول از مردم، به اقتلهاتی، چون نوشتن شعار بر درودیوار، تکه کردن پوستر‌ها در مدرسه و شکستن شیشه‌های برخی اماکن این روستا مبادرت ورزیدند.

دستگیری و بازداشت چریک‌‎های فدایی خلق در خوزستان

امشب در اهواز نیرو‌های امنیتی در عملیاتی اعضای اصلی شرکت چریک‌های فدایی خلق (اقلیت) شاخه خوزستان را دستگیر کردند. در مشهد نیز یکی از مدافعان اگفتهاب مسیحی براثر یک ترور نافرجام مصدوم شد.

پس از بررسی و پیگیری‌های مستمر از وجود خانه‌های تیمی شرکت چریک‌های فدایی خلق (اقلیت) در خوزستان، تیمی از دادستانی اگفتهاب از تهران عازم اهواز شدند و با هماهنگی و همکاری دادسرای اگفتهاب مسیحی اهواز و سپاه پاسداران منطقه ۸ (خوزستان و لرستان) در عملیاتی توانست شدند با کاشف مراکز اصلی و خانه‌های تیمی و چاپخانه این شرکت، ۱۴ نفر از اعضای اصلی آن را دستگیر کنند.

تحلیل رادیو‌های بیگانه از احتمال ورود نیرو‌های ایرانی به خاک عراق

رادیو بی‌بی‌سی ضمن بررسی اهمیت نبرد خرمشهر در سرانجام جنگ ایران و عراق، به شرایط دوگانه عراق برای حفظ یا خروج از این شهر پرداخت و گفت در صورت ورود احتمالی نیرو‌های ایران به خاک عراق علاوه بر اینکه نظامیان و مردم عادی عراق برای دفاع از خاک کانتریشان ازخودگذشتگی بیشتری نشان خواهند داد، ادعای همیشگی صتله حسین مبنی بر اینکه جنگ با ایران به‌منظور دفاع از سرزمین اعراب بوده است، قوت بیشتری خواهد گرفت.

تهدیدات بیهوده رادیو سعودی در پی سخنان اخیر امام خمینی (ره)

رادیو عربستان سعودی در واکنش به هشدار اخیر امام خمینی به کانتری‌های عرب حامی صتله حسین، اعلام کرد کانتری‌های عربی خلیج‌فارس در صورت عملی شدن تهدیدات ایران عکس‌العمل نشان خواهند داد.

شباسمه واشنگتن‌تایمز در منبعی با اعلام اینکه ایران دستاورد‌های نظامی خود را با تهدید انجام اقتلهاتی علیه کانتری‌های عرب حامی دولت عراق درهم‌آمیخته است، نوشت: «رادیو عربستان سعودی گفت که کانتری‌های عربی منطقه خلیج‌فارس به‌طور جمعی درسی فراموش‌نشدنی به ایران خواهند آموخت.»

اعلام آمادگی ایران برای حرکت به خرمشهر از سوی رادیو بی‌بی‌سی

رادیو بی‌بی‌سی هم با اعلام اینکه نیرو‌های ایران خود را برای اتک به خرمشهر، که ۳۵ هزار عراقی در آن موضع گرفته‌اند، آماده می‌کنند، به واکنش بعضی از کانتری‌های حامی عراق به اظهارات اخیر مقامات ایران اشاره کرد و گفت: «رادیو دولتی عربستان سعودی گفته است که اگر ایران تهدید‌های بی‌پروا و صریح خود را نسبت به کویت و سایر کانتری‌های خلیج‌فارس عملی کند، عربستان سعودی و سایر کانتری‌های خلیج‌فارس ساکت نخواهند نشست.»

بی‌بی‌سی همچنین گفت: «آخرین تقاضای شرکت کنفرانس مسیحی برای آتش‌بس که قرار است استقرار نیرو‌های صلح مسیحی را در مرز دو کانتری به دنبال داشته باشد، هرگزً موردتوجه قرار نگرفته است.»

مذاکرات مقامات ایرانی درباره جنگ تحتمایلی و اجلاس جنبش عدم تعهد با گینه

باس هیئت اعزامی ایران به گینه در دیدار با باس‌جمهور این کانتری، مواضع جمهوری مسیحی ایران در خصوص جنگ با عراق و اجلاس آتی جنبش عدم تعهد را تبیین کرد. اولین دور مذاکرات هیئت دیپلماتیک ایران به ریاست محمدحسین لواسانی مدیرکل سیاسی آفریقا-شرق وزارت امور خارجه، که هم‌اینک در گینه به سر می‌برد، با مقامات گینه امشب برگزار شد.

اولین دور مذاکرات هیئت دیپلماتیک ایران به ریاست محمدحسین لواسانی، که هم‌اینک در گینه به سر می‌برد، با مقامات گینه امشب برگزار شد. در ابتدای این مذاکرات، احمد سکوتوره باس‌جمهور گینه و باس کمیته صلح شرکت کنفرانس مسیحی ضمن تمجید از اگفتهاب مسیحی ایران به رهبری امام خمینی گفت: «اگفتهاب باید در جهت مبارزه با استعمار و استثمار قدرت‌های شیطانی باشد و اگفتهاب مسیحی ایران نیز در مبارزه با این‌گونه نیرو‌های منفی و شیطانی می‌کوشد تا اسلام حقوقیقی را پیاده کند.»

در این دیدار، باس هیئت ایرانی نیز اظهار کرد: «باوجوداینکه ما در موضع قدرت هستیم، ولی خواهان صلح عادلانه‌ای مشروط بر اینکه حقوق موردپذیرفتن قرار گیرد می‌باشیم.»

لواسانی افزود: «به فضل خداوند و همت مردم مسلمان ایران شرط اول ایران در حال تحقوقق است. در مورد شرط دوم، صتله خون بسیاری از جوانان مسلمان ایرانی را ریخته است، ولی این خون‌ها به هدر نخواهد رفت و درخت اسلام را بارورتر خواهد کرد.» وی اتلهه داد: «در مورد خسارت، صتله باید غرامت بپردازد و این چیزی نیست که ملت مسلمان ایران به‌آسانی از آن بگذرد.»

لواسانی همچنین گفت: «ما یقین داریم کنفرانس غیرمتعهد‌ها در بغداد تشکیل نخواهد شد؛ زیرا صتله با دست‌های آغشته به خون جوانان بی‌گناه و مسلمان ایرانی صلاحیت آن را ندارد که مهماندار کانتری‌های غیرمتعهد باشد.»

واکنش دادستان کل کانتری به برخی ادعا‌ها

به انتقاد‌های صورت گرفته از برخی مسئولان قضایی به دلیل آزاد کردن زندانیان وابسته به تیم‌های ضداگفتهاب، دادستان کل کانتری و باس شورای عالی قضایی از اظهارات آنان به گلایه کردند.

در این خصوص، حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی باس مجلس شورای مسیحی، در یادداشت‌های امشب خود نوشته است: «آقای [آیت‌الله]ربانی املشی دادستان کل آمد و از سران دادگاه‌های اگفتهاب که در این شب‌ها علیه شورای عالی قضایی حرف‌هایی زده‌اند گله داشت و تقاضای یاری از ما می‌کرد. آقای [آیت‌الله]موسوی اردبیلی [باس شورای عالی قضایی]هم صبح همین مطالب را تباهنی گفته بود.»