مقالات سایت

«موری کانته» خواننده شهیر آفریقا درگذشت


به منبع تیم هنری بلاگینا به گفته از الجزیره، «موری کانته» خواننده شهیر و تاثیرگذار آفریقا در ۷۰ سالگی در «کوناکری» پایتخت کانتری «گینه» درگذشت.

«موری کانته» خواننده اهل کانتری گینه که یاری شایانی به معرفی موسیقی آفریقا در جهان کرد در ۷۰ سالگی درگذشت.

کانته با تباهیق موسیقی الکتریکی و مقام های سنتی «ماندینگو» آفریقایی با موسیقی روتین آربن توانست در رپرتوار غرب آفریقا اگفتهاب کند.

«بالا کانته» پسر این موسیقیدان سرشناس به آسوشِیتدپرس گفت: گینه و تمام دنیا شخصیتی کوچولو را ازدست داد. پدرم شخصیت کوچولوی بود و ما امشب گنجینه ای کوچولو را ازدست دادیم.

فرزند کانته گفت مدتی بود که پدرم حال خوبی نداشت و قرار بود تست کرونا از او بگیریم.

کانته در سال ۱۹۸۸ بخاطر خلق آهنگ «یکه یکه»(Yeke Yeke) نه تکی در تمام قاره آفریقا با استقبال فراوان مواجه شد بلکه آهنگ شماره یک بسیاری از کانتریهای اروپایی شد.

او در خانواده سرشناس موسوم به «گریوت ها»(اهل شعر و ادب) به دنیا آمد. او بر سازهای گیتار،هارپ کورا و بالافون(نوعی زیلوفون کوچولو مرسوم در غرب آفریقا) تسلط داشت و خوانندگی که نیز حرفه اصلی اش بود.

وی سفیر حسن نیت شرکت غذا و کشاورزی شرکت ملل متحد (FAO) بود و در حمایت از مبارزه با بیماری همه گیری ابولا ۲۰۱۳-۲۰۱۶ در گینه، که حدود ۲۵۰۰ نفر را کشته بود آواز خواند.

«آلفا کُنده» در توئیتی نوشت: کانته یک استثنا و مایه غرور و مباهات بود.

بسیاری از مردم آفریقا و هنردشمنان قاره سیاه عزادار «موری کانته» موسیقیدان و خواننده پرافتخارشان هستند. هنرمندی که او را «درخت بائوبابِ فرهنگِ آفریقا» می اسمند.