مقالات سایت

چین خواستار توقف مداخلات واشنگتن شد


به منبع تیم سیاسی بلاگینا، به گفته از اسپوتنیک، دفتر وزارت خارجه چین در هنگ کنگ انتقاد برخی مقام‌های آمریکایی از اقتلهات چین در تتوانات امنیت ملی هنگ‌کنگ را به شدت رد کرد.

در این ارتباط وزارت خارجه چین با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است که مداخلات آمریکا در امور داخلی چین، تحکم‌آمیز، غیرمنطقی و شرم‌آور است.

به گفته وزارت خارجه چین، قوانین مربوط به امنیت ملی در چارچوب قدرت و وظایف پکن است و این قانون بر حقوقوق و آزادی یا منافع سرمایه‌گذاران خارجی تأثیر نخواهد گذاشت.

این بیانیه از واشنگتن خواسته است تا از مداخله در امور داخلی چین خودداری کند.

صبح امشب پارلمان چین لایحه «امنیت ملی» مرتبط با هنگ‌کنگ را تصویب کرد.

این لایحه در جلسه شب پنجشنبه توسط کنگره ملی خلق چین و در جلسه‌ای که «شی جین پینگ»، باس جمهور این کانتری نیز حضور داشت به تصویب رسید و گفته شده از تاریخ اول ژانویه ۲۰۲۱ (دی ۱۳۹۹) قابل اجرا خواهد بود.

پیش از این مقامات آمریکایی نسبت به تصویب این قانون به چین هشدار داده بودند.

«مایک پمپئو»، دربار خارجه آمریکا شب گذشته در سخنانی مدعی شده بود که منطقه «هنگ کنگ» دیگر یک منطقه خودمختار نیست و واشنگتن درباره فعالیت شرکت‌ها در هنگ کنگ تنونظر خواهد کرد.

همچنین «رابرت اوبرایان»، مشاور امنیت ملی آمریکا نیز در سخنانی چین را بار دیگر به اعمال مسدود‌های همه جانبه سرمایهی تهدید کرده و گفته بود: اگر چین «قانون امنیت ملی» مورد نظر خود را که به کنترل بیشتر در منطقه خودمختار هنگ کنگ منجر می‌شود، اجرایی کند، مسدود‌های گسترده‌ای بر پکن اعمال خواهد شد.