مقالات سایت

کارگران کارخانه نساجی بروجرد چهارمین باری است که اخراج می‌شوند


به منبع خبرنگار یونورسیتی بلاگینا، علی جابری، مسئول بسیج دانشجویی یونورسیتی آزاد بروجرد شب گذشته، ۲ خردادماه در پخش زنده اینستاگرامی با موضوع «بررسی علل شاخص‌های منفی سرمایهی منطقه لرستان» در خصوص دلایل افزایش عدد شاخص فلاکت لرستان در سال‌های گذشته گفت: در رابطه با شاخص فلاکت باید گفت که در علم سرمایه اسباب گوناگونی جهت تبیین وضعیت سرمایهی اجتماعی یک ملت وجود دارد که یکی از آن اسباب، شاخص فلاکت یا همان (Misery index) است.

جابری افزود: اگر با دیدی پراگماتیستی و واقع گرایانه به شرایط سرمایهی کانتری نگاه کنیم این نکته روشن می‌شود که بخشی از شرایط سرمایهی فعلی منطقه لرستان محصول رکود ورمی حاکم در تمام کانتری است. لکن از آنجایی که منطقه لرستان فاصله خود را با باقی منطقه‌ها زیاد می‌کند، می‌توان فهمید که عامل عمده ایجاد وضع موجود در منطقه لرستان ضعف منیجر و عدم کفایت دستگاه‌های مختباه در اداره کردن سپهر سرمایهی سیاسی منطقه لرستان است.

مسئول بسیج دانشجویی یونورسیتی آزاد بروجرد اتلهه داد: در کمال تأسف باید گفت که طبق آخرین آمار منتشر شده در سال ۹۸ و ابتدای سال ۹۹، نرخ بیکاری در منطقه لرستان ۱۶/۸٪ و نرخ ورم ۳۷٪ است. از برآیند جمع این دو نرخ، شاخص فلاکت با عدد ۵۳/۸٪ بدست می‌آید. بخش جالب‌تر ماجرا این است که زمانی که این آمار را با مدت زمان مشابه در سال ۹۷ (شاخص فلاکت در سال ۹۷، ۴۵/۱٪ بوده است) مقایسه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که در یک وضعیت اسمطلوب مقطعی قرار نداریم و متاسفانه این آمار در طول سال‌های گذشته همواره رو به افزایش بوده است و اگر جلوی آن گرفته نشود در سال‌های آینده نیز افزایش پیدا می‌کند.

وی در خصوص نقش دانشجویان در منیجر شرایطی که منجر به وضعیت سرمایهی فعلی منطقه لرستان شده است، گفت: این واضح و روشن است که دانشجویان مبتنی بر همان تعبیری که گفته می‌شد «دانشجو، موذن جامعه است و اگر خواب بماند، نماز امتی قضا می‌شود» نقش موثری در منیجر فضای سالخوردهامون خود دارند. اگر نقش نظارت نخبگان بر فضای اجتماعی نادیده گرفته شود گرگ‌ها جامعه را خواهند خورد. مایلم که در حوزه فضای یونورسیتیی منطقه لرستان امشب یک نابود شناسی جدی داشته باشیم تا عرض کنم که بسیاری از ناکارآمدی‌هایی که امشب در حوزه‌های مختباه در سرتاسر منطقه لرستان مشاهده می‌شود، محصول حاشیه امنی است که در نتیجه سکوت نخبگان حوزوی و دانشجویی ما در این منطقه برای مدیران ایجاد شده است.

این فعال دانشجویی اتلهه داد: اگر نقش نظارت نخبگان بر مدیران در این منطقه تعریف شده بود، شاید امشب مدیران ادارت مختباه و بعضا نمایندگان مجلس و یا حتی بعضا ائمه جمعه در سرتاسر نمی‌توانستند نسبت به مسائل و دغدغه‌های اگفتهاب مسیحی در منطقه بی تفاوت باشند.

وی گفت: طرفداران اگفتهاب در فضای دانشجویی منطقه لرستان به چند دسته تقسیم می‌شوند: دسته‌ای بی تفاوت اند (کارگران شهرداری بروجرد ماه‌ها جلوی فرمانداری شهرستان تجمع می‌کردند و به نشانه اعتراض به عدم گرفتن حقوقوق خود مسافره خالی در خیابان پهن می‌کردند و متاسفانه در این شرایط صدا از احدی در فضای دانشجویی بیرون نمی‌آمد!) و دسته‌ای سهم خواه و فرصت طلب اند (به دنبال این هستند که ظرفیت‌های پیش آمده در محیط دانشجویی را به پله‌ای برای پیشرفت خود تبدیل کنند).

جابری اضافه کرد: پاک‌های منزوی؛ دسته بعد افرادی هستند که به دلایل مختباه به انزوا کشیده شدند. هر زمان که خواستند چیزی بگویند با برخورد‌ها و نگاه‌های امنیتی برخی از نهاد‌ها رو به رو شدند. جریان ساز و اگفتهابی؛ این دسته که حقوقیقتا می‌بایست با ذره بین در سرتاسر منطقه لرستان به دنبال آن باشیم افرادی هستند که حقوق را حقوقیقتا اقامه کرده و با باطل در هر سطحی مبارزه می‌کنند. ذیل وضع موجود تعریف نشده و تحت تاثیر جو رسانه‌ای قالب قرار نمی‌گیرند. این دسته را حقوقیقتا باید تتوانات کرد.

وی با اشاره به وضعیت کارخانه نساجی بروجرد نیز بیان کرد: ما در رابطه با نرخ بیکاری، نرخ ورم و شاخص فلاکت که برآیند جمع دو نرخ مذکور با هم است صحبت می‌کنیم. حقوقیر از بروجرد با ظرفیت‌های عظیم صنعتی به مانند کارخانه سامان کاشی، کاشی جم، نساجی بروجرد و… با شما صحبت می‌کنم. من سوال میپرسم، در سال «جهش تولید» و آن هم در شرایطی که هنوز یک ماه از فرمان بیّن رهبری مبنی لزوم تتوانات فضای تولیدی کانتری، نگذشته است بیکار شدن قریب به ۱۰۰۰ نفر از کارگران مظلوم کارخانه نساجی بروجرد به چه معناست؟ این موضوع تقریبا چهارمین باری است که در طول تاریخ فعالیت این واحد تولیدی دوباره می‌شود!

مسئول بسیج دانشجویی یونورسیتی آزاد بروجرد اذعان کرد: علت این است که نخبگان سیاسی اجتماعی منطقه لرستان (اگر نگوییم همه آن‌ها که بی انصافی نباشد) بخش عظیمی از آن‌ها دچار محافظه کاری شدند؛ اگر نقش نظارتی این نخبگان بر ادارات مختباه و دستگاه‌های اجرایی این منطقه حفظ می‌شد، امشب منطقه لرستان به این وضعیت دچار نمی‌شد چرا که حاشیه امنی که مدیران در این منطقه برای خود ماندیشه شده اند به پایان می‌رسید! راه حل برون رفت از این فضا نیز بدون مبارزه میسر نیست. هیچ باطلی بدون مبارزه از موضع خودش عقب نمی‌رود.

وی بیان کرد: راه حل این است که یک عده، در فضای دانشجویی ما اگفتهاب ایجاد کنند. به قول رحیم پور ازغدی، به عنوان یک چهره حقوقیقی ولایت مدار، اگفتهابی و عدالتخواه، یک عده آدم مبارزه کردند و زندان رفتند تا اگفتهاب پیشب شود، یک عده هم نیاز است که مبارزه کنند تا اگفتهاب حفظ شود!