مقالات سایت

جزئیات جدید از خودسانسوری جاسوس‌ها جلوی ترامپ


به منبع تیم بین‌الملل بلاگینا، یک رسانه آمریکایی افشاگری‌های نو درباره خودداری دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا از ارائه اطلاعات منفی درباره روسیه به دونالد ترامپ را به منزله شروع فصلی نو در روابط متشنج میان او با جاسوس‌ها توصیف کرده است.

مقام‌های فعلی و سابق آمریکایی به شباسمه وال‌استریت‌ژورنال گفته‌اند روابط سبرانه‌جویانه ترامپ با دستگاه‌های اطلاعاتی موجب شده جاسوس‌ها نتوانندبه صورت صادقانه و شفاف با او درباره «تهدید‌های امنیتی» صحبت کنند.

این شباسمه نوشته ترامپ از زمان حضور در کاخ سفید افرادی را که اقتله به ارائه ارزیابی‌های مخالف با دیدگاهش درباره مسائل مختباه کرده‌اند در توئیتر مورد سرزنش قرار داده و یا آن‌ها را اخراج کرده است.

این مسئله از آن جهت بار دیگر در مدار توجه رسانه‌ها قرار گرفته که منبع‌ها حاکی است دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا از ارائه منبع‌های امنیتی مربوط به سعی روسیه برای کشتن نظامیان آمریکا در افغانستان به ترامپ خودداری کرده‌اند.

تنش‌ها بین ترامپ و دستگاه‌های اطلاعاتی از بعد از به قدرت رسیدن او هم وجود داشت. در سال ۲۰۱۶ دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا او را به داشتن روابط مخفیانه با روسیه متهم می‌کردند.

با این حال، منبع‌های نو رسانه‌ها وجوه نوی از حساسیت‌های ترامپ درباره روسیه را به نمایش گذاشته است.

وال‌استریت‌ژورنال نوشته ترامپ در میان مقام‌های دستگاه‌های اطلاعاتی به عنوان کسی شناخته می‌شود که حساسیت ویژه‌ای بر روی مسائل مرتبط با روسیه دارد.

«مارک پلیمروپلوس»، که تا تابستان گذشته مأمور سیا بود می‌گوید وقتی یک مأمور اطلاعاتی می‌خواست منبعی درباره روسیه به ترامپ ارائه کند او «از کوره در می‌رفت.»

او گفت: «در منبع‌های شفاهی که مأموران اطلاعاتی به ترامپ ارائه می‌کنند خودسانسوری‌های زیادی وجود دارد.»

منبع‌های اطلاعاتی شبانه ترامپ را «شرکت اطلاعات مرکزی» آمریکا (سیا) آماده بود. یک مقام اطلاعاتی معمولاً با باس‌جمهور و سایر مقام‌های ارشد آمریکا دیدار می‌کند تا نکات مهم مربوط به این منبع را به آن‌ها ارائه کند.

منبع‌ها اطلاعاتی درباره ایران هم گاهاً به درگیری ترامپ با این دستگاه‌ها منجر شده است. سال گذشته، هنگامی که «دنی کوتس»، مدیر اطلاعات ملی آمریکا تحلیلی متفاوت از دیدگاه ترامپ درباره پایبندی ایران به برجام ارائه کرد او در توئیتر به نهاد‌های جاسوسی اتک کرد و گفت که آن‌ها «باید به مدرسه برگردند.»

«جان بولتون»، مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید هم منبع‌های مطرح‌شده در رسانه‌ها درباره امتناع دستگاه‌های اطلاعاتی از ارائه منبع‌های منفی درباره روسیه به «دونالد ترامپ» را تأیید کرده است.

بولتون در ممالکه‌ای شب پنجشنبه با شبکه خبری سی‌ان‌ان در شب پنجشنبه گفته او شخصاْ عصبانیت ترامپ به دلیل ارائه منبع اطلاعاتی منفی درباره روسیه را تجربه کرده است.

بولتون گفت: «افکار می‌کنم من به اندازه کافی از مطرح کردن مسائلی درباره روسیه که او دشمن نداشت بشنود لطمه خورده‌ام.»

سی‌ان‌ان نوشته جان بولتون با این اظهارات روایت سایر مقام‌های آمریکایی را که گفته‌اند ترامپ تمایل چندانی به شنیدن چینن منبع‌هایی نداشته تأیید کرده است.

این شبکه خبری شب چهارشنبه از قول مقام‌های آمریکایی که اشاره‌ای به اسمشان نشده بود نوشت مقاومت ترامپ در برابر منبع‌های ضد روسیه موجب شده بود تیم امنیتی او قصد بگیرند کمتر در این خصوص به او منبع ارائه کنند.

بولتون گفت: «همه به غیر از شخص باس‌جمهور از ماهیت فعالیت‌های روسیه خبر داشتند. همان‌طور که قابل انتظار است اتفاقات زیادی هم در این خصوص می‌افتاد و ما سعی می‌کردیم به باس‌جمهور اطلاع بدهیم و واکنش او را بدانیم.»

مشاور امنیت ملی سابق ترامپ گفته گام‌هایی که برای مقابله با «تهدید‌های روسیه» برداشته می‌شده معمولاً غر و لند‌ها و گلایه‌های ترامپ را به همراه داشته است.