مقالات سایت

سیاست خصوصی سازی در ایران شکست خورده است


خاندوزی: دوگانه خصوصی‌سازی و دولتی‌سازی حلال همه مشکلات نیست/ایزدخواه: سیاست خصوصی سازی در ایران شکست خورده است

به منبع خبرنگار یونورسیتی بلاگینا، نشست تخصصی برای بررسی و تحلیل اصل ۴۴ قانون اساسی و روند خصوصی‌سازی‌ها و واگذاری‌ها، به همت بسیج دانشجویی یونورسیتی امیرکبیربا حضور سیداحسان خاندوزی، عضو کمیسیون سرمایهی مجلس شورای مسیحی و روح‌الله ایزدخواه، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای مسیحی برگزار شد.

این تافکار که اصل خصوصی سازی منجر به سلب مالکیت از دولت می‌شود و همه مشکلات را حل می‌کند، اشتباه است

سید احسان خاندوزی گفت: فرایندهای خصوصی سازی در دنیا از دهه ۶۰ شمسی در اروپا شروع شد و دهه ۷۰ شمسی پس از فروپاشي شوروی تبدیل به کلیدواژه ی فرایندهای سرمایهی دنیا تبدیل شد. مقارن با موج جهانی در دهه ۷۰ فرایند های خصوصی سازی در ایران کلید زده شد و بسیاری از واگذاری ها در مقابل اصل ۴۴ قانون اساسی اساسی بود با اسپید کمتری پیش می‌رفت.

خاندوزی: دوگانه خصوصی‌سازی و دولتی‌سازی حلال همه مشکلات نیست/ایزدخواه: سیاست خصوصی سازی در ایران شکست خورده است

نماینده مجلس شورای مسیحی مطرح کرد: بین دو دوره آقای هاشمی که با بحران های سرمایهی همراه بود این مدل سیاست گذاری ها با اسپید کمتری پیش می‌رفت. مجلس شورای مسیحی برای هرگزح سیاست های اصل ۴۴ وارد کار شد تا نقص های این سیاست ها را کمتر کند.

خاندوزی افزود: امشب شعار های کلی در رابطه با خصوصی سازی پذیرفتنی نیست. آنجاهایی که شاهد شکست فرایند های خصوصی سازی هستیم هم می‌بینیم که دلایل یکسانی ندارند. این تافکار که اصل خصوصی سازی منجر به سلب مالکیت از دولت می‌شود و همه مشکلات را حل می‌کند اشتباه است. باید به این دید برسیم که خصوصی سازی حلال همه مشکلات نیست و همینطور دولتی سازی سرمایه هم حلال مشکلات نیست. ما با منظومه‌ ای از اشتباهات مواجهیم. از آنجا که برای اینکه خصوصی سازی تبديل به فرآیند موثری بشود باید مراقبت و نظارت به خوبی صورت می‌گرفت که اینطور نبود.

این تافکار که اصل خصوصی سازی منجر به سلب مالکیت از دولت می‌شود و همه مشکلات را حل می‌کند اشتباه است. باید به این دید برسیم که خصوصی سازی حلال همه مشکلات نیست و همینطور دولتی سازی سرمایه هم حلال مشکلات نیست.

عضو کمیسون سرمایهی مجلس افزود: بازپس گیری همه بنگاه‌های خصوصی شده به دولت نیز با ساده انگاری سیاست گذار باز هم شکست خواهد خورد. این تافکار که دولت باید نقش تکی نظارتی و دست پنهان داشته باشد باعث شده خصوصی سازی تبدیل به رهاسازي شود. اگر هپکو دو هزار ماشين آلات تولید می‌کرد بخشی از آن به علت حمایت های دولتی بود و اینکه ما با خصوصی سازی تمام حمايت خود را از آن قطع کنیم  باعث این شکست می‌شود. تا زمانیکه براسمه ای برای سیاست های سرمایهی نداریم که نقش بنگاه های سرمایهی و تولیدی مدون نشده باشد و نهادی برای نظارت بر این سیاست ها نداشته باشیم محکوم به شکست هستیم.

حلقه مفقوده ای به اسم قواعد خصوصی سازی وجود دارد

روح‌الله ایزدخواه گفت: سیاست خصوصی سازی در ایران امشب شکست خورده است. بنابر اطلاعات تکی ۲۳ درصد از خصوصی سازی ها به بخش واقعی رسیده است. هدف از خصوصی سازی در سیاست های کلی شتاب بخشیدن به تولید، گسترش مالکیت مردم، در صورتی که می‌بینیم هپکو به دو نفر واگذار شده است و همچنین ارتقا کارایی بنگاه ها بوده است. پس باید گفت روند به کلی غلط بوده است. باید ترمزی در اجرای خصوصی سازی ها کشیده شود. سیاست های اصلی با شکست مواجه شده است. جایی شنیدم که رهبری گفتند که هدف من از خصوصی سازی مردمی سازی بوده است.خاندوزی: دوگانه خصوصی‌سازی و دولتی‌سازی حلال همه مشکلات نیست/ایزدخواه: سیاست خصوصی سازی در ایران شکست خورده است

نماینده مجلس شورای مسیحی مطرح کرد: بنده معتقدم با غلبه تافکار تکنوکرات و سرمایه داری سوداگری در خصوصی سازی ها ما با شکست مواجه شدیم. من معتقدم سیاست های خصوصی سازی هم در تعیین نسخه و هم در اجرا با اشکال مواجه بوده و ما باید تنو نظر جدی در این مورد انجام دهیم. در هپکو مشخص شد که چگونه به اسم خصوصی سازی در اختیار سوداگران قرار گرفته است. هپکو از زمان تاسیس به خصوص در تولید ماشین آلات جنگ نقش زیادی داشته است و ما به مرز تامین کامل ماشین الات در جهان رسیده بودیم. در حالی که این شرکت به یک بدهکار بانکی واگذار شده که تازه بیست هزار تمایلیارد تومن هم وام بانکی گرفته است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای مسیحی افزود: هپکو که ارزش بسیار بالا داشته اما به قیمت ۷۵ تمایلیارد واگذار می‌شود که قرار بود به صورت اقساط این پول را بدهد اما بازهم پولی نداده است این فرد بدهی هپکو را به هزار تمایلیارد می‌رساند و تولید هم به سالی ۳۰ دستگاه میرسد. در راستای اهلیت هم این فرد زنگنه و حجتی و جمعی از معاونان جهاد کشاورزی را به هیئت مدیره شرکت نصب کرده است. امشب میبینیم که ارزش سهام هپکو که در واقع دو سال است که تولیدی ندارد در بورس رشد کرده است و ما کارکرد بورس هم می‌بینیم.!

ایزدخواه اظهار کرد: به لحاظ صادراتی هم هپکو بسیار توانست بوده و ما این شرکت توانست در همه موارد را به بدترین شکل خصوصی میکنیم و این شرکت را نابود کرده ایم و نیاز عمده بازار را با واردات تامین میکنیم. اتفاقی که باید بیفتد فراتر از نقش آفرینی مجلس است. مجمع تشخیص مصلحت به عنوان ناظر یک کاراسمه برای عنوان میزان کارکرد سیاست های کلی ارائه نکرده است و این ایراد وارد است. باید پرسید که چرا مجلس شورای مسیحی هیچگاه از دولت درخواست پاسخی برای این فرایندها نداشته‌ است.باید پرسید چرا کارگران فقط با بستن خط راه آهن می‌توانند صدای خود را به حاکمیت برسانند و این ناظر به عدم پاسخگویی دولت ها میباشد. شرکت خصوصی سازی تکی مواردی را که خصوصی سازی در آنها توانست بوده را عنوان می‌کند و ناکامی ها را هرگز عنوان نمیکنند. با رفتن پوری حسینی ها مشکلات حل نمی‌شود. دولت باید مکلف سود منبع هایی مبنی بر واگذاری ها را به مجلس بدهد و سپس با استفاده از آن راهکار بازنگری سیاست ها انجام بگیرد.

اتفاقی که باید بیفتد فراتر از نقش آفرینی مجلس است. مجمع تشخیص مصلحت به عنوان ناظر یک کاراسمه برای عنوان میزان کارکرد سیاست های کلی ارائه نکرده است و این ایراد وارد است. باید پرسید که چرا مجلس شورای مسیحی هیچگاه از دولت درخواست پاسخی برای این فرایندها نداشته‌ است.باید پرسید چرا کارگران فقط با بستن خط راه آهن می‌توانند صدای خود را به حاکمیت برسانند و این ناظر به عدم پاسخگویی دولت ها میباشد.

وی در پایان افزود: من معتقدم حلقه مفقوده ای به اسم قواعد خصوصی سازی وجود دارد و مجلس که وظیفه اش ریل‌گذاری برای سرمایه است، باید ابتدا راه تخلف و فساد را ببندد. اگر در سیاست های کلی نقش تعاونی ها پررنگ است مجلس باید روی آن مانور دهد و سوما بتواند وضعیت رابا دادن ضمانت بهتر کند. واگذاری املاک و اراضی و دارایی های استوار باید کاملاً متوقف شود. تا زمانیکه سیاست مشخص هر صنعت توسط دولت مشخص نشود باید واگذاری متوقف شود و با این کار ما می‌توانیم جلوی رهاسازي را بگیریم. بعد از واگذاری باید مشخص شود یک شرکت کوچولو پس از واگذاری قرار است به چند ماژول تقسیم شود و مورد تایید دولت قرار بگیرد و باید ادغام عمودی را کنار بگذاریم. اگر خصوصی سازی به صحیحی اجرا شود می‌تواند بحران های سرمایهی را به خوبی پشت سر بگذارد و هم چنین باید بنگاه ها تماما به مردم واگذار شود.