مقالات سایت

ایران هنوز به ما اجازه دسترسی به دو سایت را نداده است


ایران هنوز به ما اجازه دسترسی به دو سایت را نداده استبه منبع تیم بین‌الملل بلاگینا، «رافائل گروسی» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از دیدار با «مایک پامپئو» دربار امور خارجه آمریکا در وین گفت: «آمریکا یک شریک بسیار مهم برای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شمار می‌آید و ما صحبت‌های بسیار خوبی داشتیم.»

وی در اتلهه اضافه کرد: «ما از ایران درخواست دسترسی کرده‌ایم که تا کنون اتفاق نیفتاده است، اما در حال کار کردن بر روی این مسئله هستیم.»

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «هدف من این است که این دسترسی را به دست بیاوریم تا بتوانیم کاری که برای جامعه بین‌المللی ضرورت دارد را انجام دهیم. ما امیدواریم صحبت‌ها با مسئولان ایرانی ما را به آن نقطه (حل مسئله دسترسی به دو سایت در ایران) برسانند.»

وال‌استریت‌ژورنال چندی پیش نوشته بود مقام‌های آمریکایی از مدیر کل آژانس خواسته‌اند درباره مسئله دسترسی به سایت‌ها مقابل ایران سهل‌انگاری نکند.

برخی دیپلمات‌ها گفته‌اند فشار‌هایی روی آژانس اتمی اعمال شده تا پایان ماه جولای منبع نوی در این خصوص منتشر کند. گروسی گفته که ضرب‌الاجلی وجود ندارد، اما اگر تا پایان جولای هیچ همکاری از سوی ایران صورت نگیرد، «بد می‌شود.»

گروسی در منبعی ماه ژانویه ایران را به عدم اعطای دسترسی به دو سایت و عدم بیان درباره فعالیت‌های هسته‌ای خودش در گذشته متهم کرد. او خواستار بیان ایران درباره این مسائل شد.