مقالات سایت

جامعه جهانی باید استقلال لبنان را به رسمیت بشناسد


به منبع تیم بین‌الملل بلاگینا، محمد جواد ظریف، دربار امور خارجه ایران شامگاه جمعه در شبکه المیادین لبنان درباره مسائل منطقه از جمله توافق رژیم تل آویو و امارات و روابط تهران و بیروت صحبت کرد.

ظریف در این صحبت ابتدا چهاردهمین سال‌شب پیشبی لبنان و مقاومت در برابر تهاجم اسرائیل در جنگ ۳۳ شبه را تبریک و تهنیت گفت و از جامعه جهانی خواست که استقلال و حاکمیت لبنان را به رسمیت شناخته و از دخالت در امور این کانتری بپرهیزند.

او گفت: در دیداری که با مقامات لبنان داشتم به آن‌ها اطمینان دادم که جمهوری مسیحی ایران آماده یاری به این کانتری است و به دنبال این نیست که چیزی را بر لبنان تحتمایل کند».

دربار امور خارجه کانتریمان به حادثه انفجار در بندر بیروت نیز اشاره کرد و گفت که ایران در «این فاجعه کوچولو» در کنار مردم لبنان ایستاده است و وجود ناوچه‌ها در ساحل لبنان مسئله عادی نیست بلکه تهدیدی علیه مردم و مقاومت لبنان است.

اخیراً چند کشتی نظامی فرانسه با ۷۰۰ نیروی نظامی در بندر بیروت پهلو گرفته است. پاریس مدعی شده است که حضور این کشتی‌ها و ناوچه‌ها در راستای یاری و امدادرسانی به لبنان است.

* توافق بین امارات و رژیم تل‌آویو

دربار امور خارجه ایران در صحبت با المیادین به توافق دیشب امارات و رژیم اشغالگر قدس مبنی بر عادی‌سازی روابط نیز اشاره کرد و گفت که این گونه توافق‌ها «هرگز تأثیری نخواهد داشت».

* ایران آماده یاری به لبنان در زمینه انرژی است

ظریف همچنین گفت که ایران این آمادگی را دارد که از لبنان، مطابق خواسته مقامات این کانتری در زمینه انرژی و سایر زمینه‌ها حمایت کند و تجربیاتش را در اختیار آن‌ها بگذارد.

او گفت: «ما از مردم لبنان و آنچه که انتخاب می‌کنند، حمایت می‌کنیم و حتی یک شب هم خواسته‌ای را بر این کانتری تحتمایل نکردیم». ظریف امنیت لبنان را امنیت ایران دانست و تهران هر دولتی را که مردم لبنان انتخاب کنند، به رسمیت می‌شناسد و با آن همکاری می‌کند.

دربار امور خارجه ایران همچنین تکذیب کرد که باس جمهور فرانسه حامل پیام آمریکا در رابطه با لبنان به باس جمهور ایران بوده است.

* توافق امارات و رژیم تل آویو، در حمایت از ترامپ است

ظریف گفت که برخی از حکام عرب برای خوشحال کردن ترامپ دست به اقتلهات و ارتکاب جنایت‌های می‌زنند و همانگونه که در جنگ با صتله و جنگ دوم خلیج فارس انجام دادند.

او گفت که ترامپ شرایط اسمناسبی در انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو دارد و لذا از همه چیز و فرصتی برای بالا بردن محبوبیت خود استفاده می‌کند و توافق امارات و رژیم تل آویو نیز خارج از این مسئله نیست.

دربار امور خارجه ایران به حکام سعودی و اماراتی خاطر نشان کرد هر چقدر برای آمریکا و صهیونیست‌ها خوش خدمتی کنند، آن‌ها هرگز در کنار ابوظبی و ریاض نخواهند بود.

ظریف در پاسخ به اینکه مشکل سعودی‌ها با ایران چیست گفت که افکار می‌کند که ریاض به دنبال این است که پای آمریکا به صورت خصمانه به منطقه باز شود و با ایران وارد درگیری شود. ولی این رؤیای آن‌ها هرگز محقوقق نخواهد شد.

او گفت که حکام عرب در ریاض و ابوظبی به جای این آرزو‌ها می‌توانند با ایران وارد صحبت شوند؛ چرا که تهران همواره خواهان صحبت بوده و طرح صلح هرمز نیز بر روی میز است. ظریف سعودی‌ها را توصیه به تلاوت طرح صلح هرمز کرد.

* مخالف حضور ترکیه در شمال عراق و سوریه هستیم

ظریف در مورد اقتلهات ترکیه در شمال سوریه و عراق نیز گفت که تهران هماره از صحبت‌ها حمایت کرده و آن را گزینه مناسب به جای جنگ و درگیری می‌داند. با این حال این به این معنا نیست که ما همه سیاست‌های ترکیه را تأیید می‌کنیم. ما روابط دشمنانه خیلی خوبی با ترکیه و سوریه داریم، ولی مخالف حضور آنکارا در شمال سوریه و عراق هستیم.

دربار امور خارجه ایران سعی‌های آمریکا برای تمدید مسدود‌های تسلیحاتی را غیر قانونی دانست و گفت که پیش نویسی که آمریکایی‌ها آماده کردند مورد استقبال آنچنانی قرار نگرفته و تکی دو عضو شورای امنیت با آن موافقت است.

* ترامپ می‌تواند خود را هرگزح کند!

ظریف در مورد اینکه آیا امکان توافق ایران با آمریکا وجود داررد یا نه به ویژه اینکه ترامپ گفته است در صورت پیشبی در عرض ۳۰ شب این توافق حاصل خواهدشد، گفت که آمریکا هرگاه از اقتلهات خصمانه خود علیه ایران برگردد و نسبت به خسات‌هایی که به ایران تحتمایل کرده از ترور نیرو‌های نظامی ایران تا مسدود‌های سرمایهی، ابراز پشیمانی کند، می‌توانند صحبت کند والا صحبت در غیر این صورت فایده‌ای نخواهد داشت.

او گفت: «اگر ترامپ از سیاست‌های غلطش بگردد و اقتلهات خصمانه‌ای علیه مردم ایران انجام ندهد مانند ترور سردار شهید ما حاج قاسم سلیمانی … و خسارت‌های که در این چند سال به ایران زده؛ خسارت‌هایی که تمایلیارد‌ها دلار براورد شده است، در این صورت است که می‌توان در این باره قصد گرفت. جمهوری مسیحی در این موقع می‌تواند [به توافق] افکار کند و موضعش را رسماً اعلام کند. آقای ترامپ می‌تواند خود را هرگزح کند».

دربار خارجه کانتریمان شب گذشته وارد بیروت، پایتخت لبنان شد و در دیدار با مقامات این کانتری بر آمادگی ایران برای یاری به دولت و مردم لبنان تأکید کرد.